Medycyna: Perspektywy w historii i sztuce

Robert Greenspan, nefrolog w północnej Wirginii, jest zapalonym kolekcjonerem medycznych antyków. Ma jedną z najlepszych i największych prywatnych kolekcji starych instrumentów medycznych i związanych z nimi akcesoriów. Jego strona internetowa (www.collectmedicalantiques.com) wyświetla starożytne obrazy i instrumenty ułożone według tematu – urządzenia do oddawania krwi, instrumenty diagnostyczne i medycyna wojny secesyjnej, między innymi. Poza piękną ekspozycją na ekranie, która musi być tylko ułamkiem jego kolekcji, daje odwiedzającym stronę wskazówki, jak rozpocząć kolekcję i opisuje, jak założył własną w 1974 roku, wraz z zakupem pierwszej edycji Zasady i praktyka medycyny Oslera. Greenspan pokazuje teraz, co jest prawdopodobnie największą jego kolekcją w tej wspaniale wyprodukowanej książce. Ciężki materiał jest błyszczący, kolory są żywe, a fotografie ostre i demonstracyjne. W jego okładkach znajduje się wszystko, co można sobie wyobrazić na temat pamiątek medycznych, od anatomicznego manekina z kości słoniowej leżącej kobiety do przerażająco wyglądającego klamry do zapobiegania masturbacji (delikatnie określanej jako pierścień spermatora ). Istnieje również wiele reprodukcji obrazów i rysunków, wiele z innych kolekcji lub muzeów. W tekście nie uwzględniono ani pochodzenie ani pochodzenie żadnej z tych kopii obrazów, rycin i innych dzieł sztuki. Lista źródeł jest ukryta na odwrocie książki, ale ta aranżacja jest niezręczna – nie jest łatwo rozróżnić w tekście tego, co Greenspan posiada i co pożyczył, aby upiększyć tę książkę. Poza tym Greenspan dał nam pięknie ilustrowany spacer po historii medycyny.
Duża niemiecka piła do amputacji, około 1540. Dzięki uprzejmości dr Roberta E. Greenspana.

12 rozdziałów książki nie stanowi systematycznej historii, ale bierze swój początek w kolekcji artefaktów Greenspana, począwszy od modeli anatomicznych i pompy balsamującej (w części poświęconej anatomii) po magnetyczną szczotkę do włosów Dr. Scotta (w dziale o znachorstwie). Pomiędzy tymi skrajnościami są żywe obrazy dotyczące chirurgii, położnictwa i ginekologii, urologii, okulistyki, medycyny, farmacji i stomatologii. Wyraźnie napisany tekst wzmacnia obrazy komentarzem oraz długimi cytatami i anegdotami (cały akapit mówi nam o wyleczeniu przetoki w anodzie Ludwika XIV io sposobie nagradzania przez króla chirurga). Istnieje doskonała, wyważona dyskusja na temat odkrycia znieczulenia, której towarzyszy dramatyczny obraz przedstawiający doktora Johna Collinsa Warrena i asystentów (wszyscy w ubraniach ulicznych), którzy mają operować na etherized pacjenta w Massachusetts General Hospital. Obrazy mastektomii bez znieczulenia są szokujące. Można również zobaczyć instrumenty służące do niszczenia dziecka podczas porodu, gdy jego głowa była zbyt duża lub miednica matki zbyt mała; ręcznie malowane sztuczne oczy; Stetoskop René Laënnec; butelka zawierająca lekarstwo na kaszel wykonane z heroiny; i 16-wieczny środek do usuwania strzępek. Opis 1836 Richard a Brighta z opisem niewydolności nerek, przedrukowany ręcznie, przedstawiający nerkę pacjenta podczas autopsji, jest obszernie powielany.
Przygotowując tę książkę, która waży więcej niż 6 funtów, Greenspan nie miał zamiaru pisać obszernej, naukowej historii medycyny; jak sam stwierdza na wstępie: Nie uwzględniono niektórych z najbardziej znaczących wydarzeń historycznych, nie ma też pełnej listy instrumentów medycznych i sztuki . Jego książka przeznaczona jest dla przeglądarek, ciekawskich i kolekcjonerów antyków medycznych. Jest to książka na stoliku do kawy, która będzie podnoszona, przewracana i podziwiana w kółko.
Robert S. Schwartz, MD

[przypisy: medicus medycyna pracy, polmed starogard gdański, nfz opole sanatoria lista oczekujących ]
[przypisy: vigrax jak stosować, purinasin, polmed starogard gdański ]