Wpływ historii rodzinnej, rozkładu tkanki tłuszczowej i czynników reprodukcyjnych na ryzyko zachorowania na raka piersi po menopauzie czesc 4

Spośród 493 kobiet z nowymi przypadkami raka piersi zidentyfikowanymi do 31 grudnia 1989 r. 83 (16,8%) miało pozytywny wywiad rodzinny, a 386 (78,3%) miało negatywną historię rodzinną; dodatkowych 24 kobiet (4,9 procent) nie można było sklasyfikować z powodu brakujących danych. Skorygowane względem wieku ryzyko względne raka piersi związane z historią raka piersi w rodzinie wyniosło 1,53 (przedział ufności 95%, 1,21 do 1,94). Tabela 2. Tabela 2. Średnie ryzyko względne raka piersi po menopauzie w odniesieniu do czynników antropometrycznych, zgodnie z historią rodzinną raka piersi * Dostosowane względem wieku ryzyko względne raka piersi według wybranych pomiarów antropometrycznych i wywiadu rodzinnego przedstawiono w Tabela 2. U kobiet jako grupy obserwowano niewielką tendencję do zwiększonego ryzyka ze zwiększoną wysokością (p = 0,029), ale tylko u kobiet z historią raka piersi w wywiadzie rodzinnym każde z indywidualnych ocen punktowych ryzyka względnego osiągnęło istotność statystyczną . Ryzyko raka piersi również znacząco wzrosło wraz ze wzrostem podstawowych pomiarów masy ciała i wskaźnika masy ciała w całej próbce (P dla trendu <0,001 w obu przypadkach). Gdy próbka była stratyfikowana zgodnie z wywiadem rodzinnym, największe względne ryzyko zaobserwowano dla kobiet z rodzinną historią raka piersi, które miały wartości masy ciała i masy ciała powyżej czwartego kwintyla. Wysoki wskaźnik masy ciała w wieku 18 lat był odwrotnie skorelowany z pomenopauzalnym rakiem piersi u wszystkich kobiet (P dla trendu = 0,0019), głównie z powodu zmniejszenia ryzyka wśród kobiet bez rodzinnej historii raka piersi w górnym kwintylu Grupa. Uderzająca interakcja została zaobserwowana pomiędzy stosunkiem talii do bioder a historią rodziny. W przypadku całej kohorty względne ryzyko wystąpienia raka piersi w porównaniu z najniższą grupą kwintylową w stosunku do talii do bioder wynosiło 1,50 (przedział ufności 95%, 1,13 do 2,00, P dla trendu = 0,0049). W grupie bez rodzinnych przypadków raka piersi ryzyko zwiększyło się o nieistotne 20%, ale wśród kobiet z rodzinną historią raka piersi ryzyko wzrosło znacząco dla osób ze wskaźnikami talii do bioder powyżej czwartego kwintyla. Gdy kobiety były klasyfikowane zgodnie z indeksem masy ciała i talii do bioder (mediana dzieli), względne ryzyko raka piersi związane z wysokim wskaźnikiem masy ciała i wysokim stosunkiem talii do bioder było 1,35 wśród kobiet bez rodzinnej historii raka piersi (przedział ufności 95%, od 1,06 do 1,72), ale 2,42 wśród kobiet z takim wywiadem rodzinnym (przedział ufności 95%, 1,66 do 3,51).
Tabela 3. Tabela 3. Średnie ryzyko względne raka piersi po menopauzie w odniesieniu do czynników reprodukcyjnych i menstruacyjnych, zgodnie z historią rodzinną raka piersi * Dostosowane względem wieku ryzyko względne związane z wybranymi czynnikami reprodukcyjnymi i historycznymi przedstawione zgodnie z wywiadem rodzinnym w Tabeli 3. W badaniu tym wyraźnie stwierdzono odwrotny związek pomiędzy starszym wiekiem w okresie menarche a częstością występowania raka piersi; menarche po 15 roku życia było ogólnie związane z względnym ryzykiem raka piersi wynoszącym 0,54 (przedział ufności 95%, 0,38 do 0,78) w porównaniu z pierwszą miesiączką przed 12 rokiem życia.
[podobne: nfz lublin czas oczekiwania na sanatorium, odbudowa zęba na włóknie szklanym cena, vigrax jak stosować ]